Ekologické hopspodářství rodiny Abrlovi POLLAU 

Ekologické zemědělství rodiny Abrlovi se nachází v jedné z nejkrásnějších vinařských obcí v Pavlově u Dolních Věstonic.

První začátky pěstování révy a zpracování hroznů začali Abrlovi v roce 1976, ale pouze v hooby objemech. Historie výroby vína začala v roce 1994, kdy se podařilo nakoupit první hektar pozemků a na jeho polovině vysadit v roce 1995 vinohrad. Druhá polovina sloužila pro pěstování aromatických rostlin. V roce 1997 byla révou osázena i druhá polovina pozemku. V roce 2003 došlo k nákupu dalších pozemků a sloučení do jednoho celku o výměře 5 hektarů.

 

 

Pozemek se nachází v nadmořské výšce 300 m.n.m. Proti severním větrům je chráněn Pálavským masivem Děvín s dominantou zříceniny hradu Děvičky. Množství srážek nepřekročí 400 mm za rok. Dalším prvkem důležitým pro kvalitu vína je sluneční svit, který je nejvýraznější v okolí Pálavy a je posílen zrcadlovým efektem odrazu hladiny Novomlýnské přehrady. Vystihuje to i název tratě Slunný vrch.

Řez ve vinicích je prováděn ručně na jeden tažeň a zálohu, vedení je střední. Proti poškození révy sviluškami a hálčivci je vinice chráněna dravým roztočem Typhlodromus pyri a dalším dravým hmyzem např. slunéčky. Proti plísním a houbovým chorobám se používají povolené přípravky na bázi mědi a síry. Proti plísni šedé se používá mikrobiální přípravek Ibefungin (Bacillus subtilis).  

 

 

Sklizeň hroznů se provádí zásadně ručně. Doba od sklizně po začátek zpracování není delší než půl hodiny. Po odstopkování a porušení bobulí se rmut bílých odrůd nechá projít vlastní autolýzou, enzymy nejsou povoleny. Po lisování a odkalení se mošt nechává sponntáně prokvasit z důvodu, že šlechtěné kvasinky nedají vínu charakter z vinařské oblasti, podoblasti, obce i tratě.

 

 

Po dokvašení a proběhnutí prvních procesů zrání se provádí stáčení vína přes plynný oxid siřičitý do nerezových tanků. Další proces zrání je 6 měsíců v dubových sudech.

V roce 1991 vstoupili Abrlovi do systému ekologického zemědělství a v roce 1993 vprodukovali první certifikované výrobky.

V současné době pěstují asi 14 druhů bylin. Část sušených bylin dodávají do Sluneční brány v Čejkovicích a část zpracovávají sami na finální výrobek - 10 jednodruhových koření, 6 kořenících směsí a 5 druhů bylinkových koupelí.

Tímto se také snaží naplňovat jedno z poslání ekologického zemědělství; zpracování produkce na farmách, které poskytuje zaměstnání lidí na venkově čímž přispíva k rozvoji venkova.